Jerry Miller má asi pravdu

Jerry Miller, Head of Revenue Intelligence pre Ameriku v Googli, má asi pravdu. Vo svojom blogu z januára 2019 píše o veľmi blízkej budúcnosti Programatických zaručených transakcií. O tom prečo, a tom ako vyťažiť maximum z programmatického predaja.

Tému by sme mohli začať Jerryho myšlienkou o tom, že “v prostredí online médií má typický vydavateľ pravdepodobne väčšinu svojho obchodného tímu zameraného na tradičné rezervačné obchody, často s jedným alebo dvoma account manažérmi zameranými na programatik. Tento pomer bude možno potrebné obrátiť“, píše vo svojom blogu.

Zmena sa blíži. Nie hneď, ale čoskoro

V slovenskom prostredí bude skôr platiť, že často s jedným, a nie s dvoma account manažérmi zameranými na programatik. Ale dobre. Podstata ani tak nie je v počte jeden či dvaja accounti, ale v tom pomere. A v tom, že ZMENA sa blíži. Nie hneď, ale čoskoro. Ďalej totiž píše:

“Programatické transakcie nenahradia všetku tradičnú digitálnu reklamu. Spoločnosť eMarketer predpovedá, že programatická reklama bude predstavovať 86% všetkých výdavkov na digitálnu inzerciu do dvoch rokov a do roku 2020 dosiahnu 66 miliárd dolárov”, píše Miller.


Prečítajte si aj: Desatoro o tom, kedy začnete naozaj profitovať z programatiku


Ako vyťažiť maximum z programmatického predaja

Väčšina online obchodníkov na Slovensku programaticky svojim klientom reklamu nepredáva. Asi zatiaľ nemusia – postupy sa u nás veľmi v tomto smere zatiaľ nemenia, a obchodníci sa neradi učia to, čo nemusia. Ale asi by sa mali. Aj meniť, aj učiť. Zmena sa totiž fakt blíži.Je to zaujímavé aj ďalej, Jerry píše ako vyťažiť maximum z programmatického predaja, a myslí tým z programatických zaručených transakcií:

“Analyzujte svoj aktuálny pracovný postup. Zvážte, koľko ľudí z vašich zamestnancov sa zaoberá kampaňou od začiatku do konca. Napríklad typická (štandardná) kampaň môže vyžadovať, aby dvaja pracovníci predaja pracovali päť hodín; jeden traffic manažér dve hodiny; a fakturujúca osoba jednu hodinu. Používanie programatických (rozumej zaručených) transakcií môže skrátiť čas strávený týmito úlohami o 30% až 60%. Aký vplyv by to malo na váš konečný výsledok? Kde by ste mohli tieto zdroje presunúť?


Prečítajte si aj: O strojoch a našom čase


Jerry Miller má asi pravdu

Nuž, dosiaľ som nečítal o tom, že by sa tomuto na Slovensku niekto venoval, alebo aspoň chcel venovať. A pozor, Jerry tému uzatvára logicky a priamočiaro, ako správny Američan:

” Firmy budú musieť zistiť, kde do ich reklamného mixu zapadá programmatic guaranteed. Stratégia nie je náročná: Keď finančná a prevádzková efektívnosť preváži náklady na používanie programatických zaručených transakcií, vydavatelia by mali využiť tento vznikajúci typ transakcií.

Táto zmena sa nestane cez noc. Prevádzková zotrvačnosť a zaujatosť voči súčasnému stavu bude pretrvávať. Tímy vydavateľov, nákupcovia médií a predajcovia sa nebudú okamžite adaptovať. Táto zmena sa však blíži a je poháňaná kupujúcimi a inzerentmi.

Teraz je čas na modelovanie vplyvu prevádzkových a finančných výhod na konečný výsledok, stanovenie obchodných pravidiel a štruktúru vašej organizácie tak, aby sa prispôsobila tejto vznikajúcej paradigme.”

Zdroj: thinkwithgoogle.com

Prečítajte si aj: Šanca na integráciu oddelených predajných tímov


Ak ste článok nečítali celý, vrelo odporúčam: Dosiaľ som nepočul, že by sa zmene spôsobu predaja, vytváraniu hybridných tímov či téme programmatic guaranteed v online médiách na Slovensku niekto systematicky venoval, alebo aspoň chcel venovať. No – myslím, že Jerry Miller má pravdu. Je načase.


Zdroj: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-apac/tools-resources/programmatic/programmatic-guaranteed-selling/


Čo je Programmatic Guaranteed

Čo je Programmatic Guaranteed, teda programatický predaj zaručeného inventára, aké sú jeho výhody v porovnaní s tradičnými rezerváciami a prečo sa dopyt inzerentov po programatických zaručených obchodoch neustále zvyšuje. Programmatic Guaranteed (programatický predaj zaručeného inventára, ďalej aj PG) umožňuje kupujúcim rezervovať vopred definované množstvo zobrazení reklamy na konkrétnych umiestneniach za pevnú cenu. Nie je plne automatizovaným spôsobom obchodu: Vyžaduje interakciu kupujúcich a predávajúcich. Pred spustením kampane sa musia kupujúci a predávajúci dohodnúť na cene aj na objeme zobrazení, akoby išlo o priamy predaj. Prečítajte ...

Autor: Vladimír Martinka, Programmatic expert
Zoznam článkov autora


 

Už ste čítali?

  • Programatik? Nič nie je nemožné
    Programatik? Nič nie je nemožné

_


 

 

Nové články e-mailom

Loading