Slovensko “dobehlo” USA v miere dôvery v spravodajstvo

Podľa Digital News Report 2022, Slovensko “dobehlo” USA v miere dôvery v spravodajstvo. Celková dôvera v správy u nás klesla na 26 % (vlani 30%) a je rovnaká ako v USA. Najdôveryhodnejším spravodajským webom na Slovensku sú stále Aktuality.sk.

Celková dôvera v správy u nás teda klesla na 26 %, čím sa Slovensko dostalo na najnižšiu úroveň zo 46 krajín zaradených do prieskumu. Nízka dôvera v spravodajstvo na Slovensku odzrkadľuje podľa správy desaťročia zasahovania mocných biznis lídrov a politikov do médií. V Česku je stav lepší – tam svojim médiám dôveruje 34% občanov (vlani 36%). Celkovo však prieskum zaznamenal rast počtu ľudí, ktorí sa vyhýbajú spravodajstvu, najmä spojenému s pandémiou, vojnou na Ukrajine a rastúcim nákladom na živobytie. Krajinou s najvyššou úrovňou celkovej dôvery zostáva Fínsko (69 %) – o štyri body viac v porovnaní s minulým rokom a o 13 bodov v porovnaní s rokom 2020.

Dôvera v slovenské médiá sa dostala na nové dno

Spáva o stave médií na Slovensku uvádza, že so slobodou tlače a ochranou reportérov doma aj v zahraničí sa stredopravá koaličná vláda snažila uzákoniť svoj legislatívny program na zvýšenie transparentnosti vlastníctva médií a boj proti dezinformáciám a zneužívaniu na internete. Dôvera v médiá sa dostala na nové dno a Slováci sa odklonili od televízie ako spravodajského zdroja.

Televízne správy klesli v indexe dôvery o sedem percentuálnych bodov

Podľa Digital News Report-u väčšina slovenských poskytovateľov správ mala menej pravidelných používateľov ako pred rokom, televízne správy klesli v indexe dôvery o sedem percentuálnych bodov. Sociálne médiá boli jediným kanálom, ktorý zvýšil používanie, pričom Facebook a YouTube stále dominovali, najmä pokiaľ ide o správy, ale Instagram konkuruje ich dosahu medzi 18 – 24-ročnými.

Ochota platiť za správy mierne stúpla, štát zablokoval konšpiračné weby

Za online spravodajstvo je na Slovensku ochotných platiť 14% ľudí,  čo je o jedno percento viac ako vlani. Ako uvádza správa, Slovensko krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine novelizovalo svoj zákon o kybernetickej bezpečnosti, čím umožnilo Národnému bezpečnostnému úradu blokovať webové stránky uverejňujúce škodlivý obsah a okamžite zablokovalo tri spravodajské weby vrátane Hlavných správ, konzervatívneho spravodajského webu s proruským postojom a často kritizovaný za šírenie falošných správ. Obavy z dezinformácií a náchylnosť slovenskej verejnej mienky k proruskej propagande sú dlhodobé, ľudskoprávne a novinárske organizácie však kritizovali vágnosť definície ujmy a riziká pre slobodu prejavu.

Najdôveryhodnejším spravodajským webom na Slovensku Aktuality.sk

Podľa najnovšej júnovej štúdie The Reuters Institute Digital News Report 2022 mapujúcej médiá v roku 2021, sú stále najdôveryhodnejším spravodajským webom na Slovensku Aktuality.sk. Aktuality.sk majú aj najväčší týždenný zásah spomedzi online médií.

 

Správa o Slovensku je na adrese: https://reutersinstitute.politics.ox.ac.uk/digital-news-report/2022/slovakia

Kompletný report je na adrese: https://reutersinstitute.politics.ox.ac.uk/sites/default/files/2022-06/Digital_News-Report_2022.pdf

Grafika: Digital News Report 2022


Autor: Vladimír Martinka, Programmatic expert
Zoznam článkov autora


Už ste čítali?

  • Programatik? Nič nie je nemožné
    Programatik? Nič nie je nemožné

Nové články e-mailom

Loading