Odmietajú vám homeoffice? Možno vás len klamú

Photo: Pixabay.com
Odmietajú vám homeoffice? Možno vás len klamú, a vaša firma nedbá dostatočne o zdravie svojich zamestnancov. Prácu formou homeoffice môže dnes robiť prakticky každý, ak to jeho práca umožňuje. Novelizovaný Zákonník práce to dovoľuje aj bez súhlasu zamestnávateľa.
Zákon je na vašej strane!

Za „nekrízových“ okolností je práca z domu možná len so súhlasom zamestnávateľa. Na jar novelizovaný Zákonník práce poskytuje zamestnancom právo na prácu z domu aj bez súhlasu zamestnávateľa. “Ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti…. má zamestnanec právo pracovať z domu aj bez súhlasu zamestnávateľa.“ Zmeny sa týkajú času mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a počas dvoch mesiacov po ich odvolaní.

Fakty: Právny status to umožňuje

Nie je právny dôvod zo strany firiem namietať požiadavkám na homeoffice. Prvý núdzový stav sa síce skončil v sobotu (13. júna), no mimoriadna situácia, ktorá sa začala ráno 12. marca 2020, trvala naďalej. A od októbra opäť platí opäť núdzový stav…Teda od jari nikdy nebol a stále nie je dôvod zo strany firiem namietať vo veci homeoffice, ak to vaša práca umôžňuje a nie sú prevádzkové dôvody (nemusíte pracovať pre firmu vo firme).

Mnohé firmy by sa mali zobudiť

Áno, mnohé firmy by sa mali zobudiť. Ak môžu chrániť zamestnancov s prácou bez nutnosti ich prítomnosti na pracovisku, tak by mali mať psiu povinnosť svojich ľudí na homeoffice posielať, nie schvaľovať im ho „po dohode s vedúcim“ alebo na základe podobných bludov.

Nemali by hľadať dôvody prečo nie, ale vytvárať na to podmienky reorganizáciou práce, prispôsobovaním vybavenia.

Nemali by hľadať dôvody prečo nie, ale naopak – vytvárať na homeoffice podmienky reorganizáciou práce, prispôsobovaním vybavenia a prehlbovaním dôvery voči zamestnancom. Vymýšľať si vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti je často o (ne)schopnosti šéfov. Rovnako ako stav, keď tie dôvody neexistujú, ale vám tvrdia, že môžete prejsť na homeoffice „len po dohode s vedúcim“. Vtedy si buďťe istí, že vám nehovoria pravdu, a idú nad rámec zákona!


Prečítajte si aj: Malým podielom homeoffice k nižšej produktivite?


Zamestnávatelia idú často nad rámec zákona!

Ak máte služobný notebook, a povaha práce to umožňuje (nie sú prevádzkové dôvody, nemusíte pracovať pre firmu vo firme), podľa zákona vedúcemu odchod na homeoffice môžete prosto oznámiť. Ak trebárs notebook nemáte, ani to nemôže byť problém! Váš vedúci by mal konečne prestať hlavne sledovať detailne odpracovaný čas ľudí, ak mu na nich záleží. Zdvihnúť zadok a urobiť maximum preto, aby ste na homeoffice ísť mohli. Všetko ostatné čím vás balamutí znamená, že vám kladie prekážky. Alebo inak – tam, kde sú výhovorky, jednoducho manažéri nedostatočne dbajú o zdravie svojich zamestnancov v súvislosti so šírením koronavírusu.

Prakticky každý má dnes doma nejaký počítač alebo notebook, a ak z domu pracovať chce, tak môže.

Chýbajúca technika? Zámerný blud

Ak pracujete v kancelárii a firma vám homeoffice nechce „povoliť“, a vedúci argumentuje napríklad tým, že nemá pre vás technické vybavenie na prácu z domu, môže to byť nielen lakomosť vašej firmy aby (konečne) nakúpila notebooky, ale aj zámerný blud. Prakticky každý má dnes doma nejaký počítač alebo notebook, a kto z domu pracovať chce, tak môže. Spýtajte sa hocijakého itčkára vo vašej firme. Zďaleka nie všetcia majú VPN a robia z domu cez rôzne remote aplikácie typu teamviewer len z vlastného domáceho PC. Bezpečný vzdialený prístup z vášho domáceho PC/notebooku na váš firemný počítač/sieť, sa dá vyriešiť pomocou početných a jednoduchých alternatív, ktoré IT oddelenia firiem poznajú. Ľahko a bezpečne ho vedia aplikovať aj na váš domáci počítač/notebook. Tak teda – kde je problém?

Tak teda – kde je problém? Prosto vás klamú

Ak vám teda šéfovia vo vašej firme tvrdia, že majú problém s vaším homeofficom, že s ním nesúhlasia, lebo bojujú s nedostatkom notebookov a tak podobne, prosto vás klamú, a vaša firma nedbá dostatočne o zdravie svojich zamestnancov. Z homeoffice môže dnes robiť prakticky každý, ak to jeho práca umôžňuje. Počas pandémie sa odmietavý prístup môže ľahko vypomstiť a zastihnúť firmy v situácii, keď im vypadne naraz početnejšia časť tímu. A to už hraničí s nielen hlúposťou, ale aj nezodpovednosťou.


Prečítajte si aj: O strojoch a našom čase


Keď firme tečie do topánok, ide to

Nie je výnimočné, keď vo firme pošlú celé osadenstvo domov, kým sa neotestuje jeden zamestnanec s kontaktom na pozitívne testovaného. Vtedy firme tečie do topánok, a zrazu MUSIA ísť pracovať domov všetcia, až do času negatívneho výsledku jedného človeka. Teda odrazu to ide, a nikto nerieši vybavenie...Nie je lepšie preventívne mať čo najviac ľudí na homeoffice?


Autor: Vladimír Martinka, Programmatic expert
Zoznam článkov autora


Už ste čítali?

  • Ako zvýšiť tržby v preferovaných dohodách
    Ako zvýšiť tržby v preferovaných dohodách

_