Ako na Google fotky – vytvárame album fotografií

Fotiť mobilom nie je žiadna veda. Čo však s obrázkami ďalej, ako ich upravovať, skladovať, triediť, efektívne zdieľať a ako sa ku nim dostať o mesiac či rok? Dobrým riešením je aplikácia Google fotky.

Jednoduchá, bezplatná a bezpečná

Ak máte Gmail, čo má dnes takmer každý majiteľ mobilu, znamená to, že máte konto Google a teda aj prístup k službe – aplikácii Google fotky. Pre správu fotografií v mobile si treba stiahnuť aplikáciu. Je jednoduchá, bezplatná a bezpečne vám fotky dokáže ukladať, zálohovať triediť, vyhľadávať a vytvárať si z vami nafotených obrázkov albumy.

Čo je aplikácia Google fotky a kde ju získam

Z Google Play si stiahnite stiahnite / nainštalujte bezplatnú aplikáciu Google fotky. Ak už túto aplikáciu v mobile máte, otvorte ju a uvidíte cez ňu všetky svoje fotky v mobile – teda ich kompletný zoznam. Aplikácia vidí všetky priečinky vášho zariadenia. Nebojte sa však, nie sú dostupné nikomu – len vám. Aplikácia Google fotky umožňuje vaše fotky upravovať, skladovať, zálohovať, triediť i efektívne zdieľať bez toho, aby ste museli fotku fyzicky posielať.

Čo je album a načo slúži

Album v aplikácii Google fotky je niekoľko (alebo aj veľa) fotografií, ktoré máte v mobile a ktoré si chcete tematicky zoskupiť cez aplikáciu Google fotky. Album je len výberom fotiek a je nezávislý na zozname fotografií vo vašom zariadení. Jedna fotografia teda môže byť vo viacerých vašich albumoch kým ju zo zariadenia nevymažete. Alebo ak nie je uložená v google cloude. Na váš album môžete napríklad odkazovať napríklad aj na vašej šikovnej webstránke.

Vytvorenie albumu je intuitívne

Podržaním prsta na niekoľkých fotografiách v zozname fotiek vo vašom mobile si môžete vybrať ľubovoľné množstvo či tému fotiek a určiť jednoduchým povelom aplikácii Fotky aby z nich vytvorila album. Napríklad ak ste boli na výlete na hubách, vyklikajte si vybrané fotky a ťuknutím na tlačidlo +(plus) hore v aplikácii vytvorte novú položku s názvom Album. Aplikácia vám povie aby ste vytvorili jeho názov a potom ho z vami vybraných fotografií vytvorí.

Ako sa dostať k vytvorenému albumu a čo s ním

K albumu sa dostanete kliknutím na záložku Albumy dolu v okne aplikácie Fotky. Album môžete prezerať, poslať naň niekomu link alebo link (webovú adresu albumu) na album zdieľať komukoľvek napríklad cez Whatsup či Gmail. Album môžete neskôr premenovať alebo spresniť jeho názov; pridať do neho nové fotky (napríklad ak ste našli nové huby). Z albumu môžete fotky aj odstraňovať. Odstránením fotky z albumu sa fotka z vášho účtu nevymaže, ak ste povolili v aplikácii Google fotky zálohovanie a synchronizáciu. Fotky tak zálohujete vo vašom Google účte v cloude. Viac na tému tu.

Inteligentné triedenie a vyhľadanie

Aplikácia Google fotky poskytuje možnosť efektívne a rýchlo obrázky vyhľadať. Ak povedzme zadáte do vyhľadávacieho políčka hore v aplikácii slovo “jedlo”, takto sa vám vylistujú vaše snímky na tému jedlo roztriedené podľa dátumov vzniku.

Ako budem moje fotky niekomu posielať?

Vaše fotky zatriedené v albumoch budú uložené vo vašom Google účte (v cloude) a vy môžete zdieľať (posielať) buď odkaz na jednotlivé obrázky alebo na celé vaše albumy fotiek. Až zdieľaním fotky či albumu určité fotky niekomu sprístupňujete. Sprístupňovaním odkazov na vaše fotky uložené v Google cloude konkrétnym osobám šetríte váš čas i dáta za prenos fotiek. Vo vašom účte Google navyše budete mať vaše fotky stále dostupné, a to nielen z mobilu.

Kde budú dostupné / viditeľné moje fotky

Vaše fotky budú stále dostupné len vám a na akomkoľvek vašom zariadení, ak povolíte v nastaveniach aplikácie Google fotky Zálohovanie a synchronizáciu. To znamená, že obrázky, ktoré nafotíte uvidite nielen na vašom mobile, ale aj na tablete či PC. Stačí ak sa na prislušnom zariadení prihlásite do účtu Google alebo si otvoríte aplikáciu Google fotky. Odporúčame synchronizáciu povoliť: cez webový prehliadač budú vaše obrázky, ktoré ste nafotili mobilom alebo tabletom dostupné (len vám) na adrese photos.google.com. Navyše – synchrnizáciou vašich fotiek sa vyhnete strate fotiek ich nechceným vymazaním, napríklad z mobilu.

Viac o téme Google fotky aj tu.

Tip: Prečítajte si aj článok Synchronizácia v mobile

Neprehliadnite

  • Mobil vám povie že váš domáci miláčik je doma hladný
    Mobil vám povie že váš domáci miláčik je doma hladný

 

Zdieľať